Πετρήεσσα Merlot
Κτήμα Πετρήεσσα
![Πετρήεσσα Merlot](https://amfora.gr/wp-content/uploads/2023/07/petriessa-merlot.png)
Φωτεινό ερυθρό χρώμα με βυσσινί ανταύγειες. Αρώματα κερασιού και φραγκοστάφυλου που φανερώνουν τον νεανικό του χαρακτήρα. Στόμα έντονο με τραγανή οξύτητα, μαλακές τανίνες και ευχάριστη επίγευση. Κλασική ερυθρή οινοποίηση με εκχύλιση 12-15 ημερών. Ελεγχόμενη θερμοκρασία στους 24 °C, για την μεγιστοποίηση των ποικιλιακών αρωμάτων και μηλογαλακτική ζύμωση. Οκτάμηνη ωρίμανση σε δρύινα γαλλικά βαρέλια των 225 lt.
![Πετρήεσσα Merlot](https://amfora.gr/wp-content/uploads/2023/07/petriessa-merlot.png)